ERGO STORE wspiera trend recyklingu i zrównoważonego rozwoju

20 sierpnia 2022

ERGO STORE  od ponad 15 lat z sukcesem współpracuje z najbardziej rozpoznawalnymi globalnymi markami modowymi, przygotowując dla nich sklepy w niemal całej Europie, Azji oraz na Bliskim Wschodzie. Wysoką jakość  produktów i usług firmy gwarantuje  dostęp do najnowszych technologii, rozwinięte zaplecze organizacyjne, oraz zrównoważony kierunek biznesu związany z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym.

Zrównoważona produkcja i projektowanie

Jednym z obserwowanych obecnie trendów jest odejście od globalnego konsumpcjonizmu na rzecz recyklingu i zrównoważonego rozwoju.

Wzrost znaczenia zrównoważonych rozwiązań ma bezpośrednie przełożenie na proces projektowania i produkcji w firmie Ergo Store. Nasza wiedza i doświadczenie pozwala nam spełniać najwyższe kryteria w zakresie produkcji mebli sklepowych, standardów bezpieczeństwa, komunikacji z klientem oraz terminowości realizowanych zadań. Prowadzimy projekty, zgodnie z założeniami koncepcji ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance – środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny). W ramach pierwszego filaru koncepcji ESG (środowisko naturalne), mamy jasno określoną politykę środowiskową oraz założenia, które sukcesywnie realizujemy. 

Polityka środowiskowa Ergo Store

Mając na uwadze nadrzędny cel jakim jest zmniejszanie negatywnego wpływu działalności firmy na środowisko, wprowadzamy najwyższe standardy dotyczące bezpieczeństwa, ekologii oraz odpowiedzialności za naszych pracowników i otaczające nas środowisko.

Kontrola jakości w naszej firmie zaczyna się już w najwcześniejszej fazie – przy wyborze miejsca pochodzenia materiałów używanych przy produkcji naszych mebli. Chcemy mieć pewność, że używane przez nas: drewno, stal czy tworzywa sztuczne pochodzą z zaufanych i certyfikowanych miejsc, bezpiecznych dla środowiska i naszych pracowników. Przykładowo, używane przez Ergo nas surowce drzewne pochodzenia leśnego posiadają certyfikat FSC, czyli Forest Stewardship Council. Potwierdza on, że produkt pochodzi z obszarów, na których nie panuje gospodarka rabunkowa wobec obszarów leśnych.

Ponadto promujemy zrównoważony rozwój i świadomość ekologiczną na wszystkich poziomach firmy poprzez:

  • przestrzeganie wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących ochrony środowiska i zobowiązań w zakresie zrównoważonego rozwoju
  • zapobieganie zanieczyszczeniom i zmniejszanie zużycia zasobów poprzez strategie gospodarowania odpadami, które promują minimalizację odpadów, ich odzysk i recykling
  • wprowadzenie środków efektywności energetycznej do firmowych budynków i promowanie efektywnego wykorzystania energii we wszystkich obszarach naszej działalności
  • weryfikowanie czy nas pracownicy są świadomi wpływu ich pracy na środowisko i zachęcanie ich poprzez regularne podnoszenie świadomości i szkolenia do minimalizowania tego negatywnego wpływu.

Przykłady działań proekologicznych Ergo Store w ramach pierwszego filaru ESG:

  • Zielone biuro.

W 2018 roku Zarząd Ergo Store podjął decyzję o przeniesieniu siedziby firmy w miejsce, w którym moglibyśmy stworzyć zielone biuro funkcjonujące w zachowaniu dbałości o środowisko. Poszukiwania takiego miejsca zajęło nam dużo czasu, ale już przy pierwszej wizycie w niewykończonym jeszcze obiekcie Factory Park Kuklińskiego 17 w Krakowie wiedzieliśmy, że nasze wizje biura przyjaznego środowisku mogą zostać w pełni zrealizowane właśnie w tym miejscu.

Factory Park Kuklińskiego znajduje się na terenie należącym uprzednio do Spółdzielni Transportowej „Zespół” – inwestycja ta powstała przez rewitalizację budynków dawnych hal serwisowych. Doskonale zachowany industrialny charakter tego miejsca, jego historia i fakt, iż remont i przebudowa wykonane były przy zachowaniu jak największej części oryginalnej zabudowy i odzyskiwaniu materiałów pomógł nam podjąć decyzję o relokacji.

Etap projektowania i wyboru materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia był również czasem świadomych i odpowiedzialnych decyzji. Chcieliśmy zachować oryginalny charakter budynku, a jednocześnie wdrożyć jak najwięcej rozwiązań proekologicznych. Tak powstało zielone biuro Ergo Store, gdzie wiodącymi materiałami wykończeniowymi są drewno, stal i szkło.  Przy budowie ścian działowych wykorzystano cegłę  pochodzącą z rozbiórki, a charakterystycznym elementem dekoracyjnym stała się wykonana z tej cegły licówka. W naszym biurze swoje miejsce znalazło również wyposażenie pochodzące z naszej poprzedniej siedziby przy ul. Przemysłowej, bo recykling to nie tylko oddawanie odpadów do ponownego przetwarzania, ale również ponowne wykorzystanie rzeczy i nadanie im drugiego życia.

Tak oto Ergo Store przeniosło swoją siedzibę do miejsca przyjaznego środowisku, gdzie na parkingu można znaleźć stację ładowania pojazdów elektrycznych,  a w częściach wspólnych budynku zorganizowano szatnię i prysznic dla osób dojeżdżających do pracy rowerem. Warto dodać, że Factory Park Kuklińskiego oferuje również dogodny dojazd komunikacją miejską, dzięki czemu wielu naszych pracowników zrezygnowało z używania aut w drodze do pracy.

Dlaczego nasze biuro jest EKO? Oto kilka faktów:

  • Program recyklingowy – kuchnia w biurze Ergo Store została wyposażona w specjalnie zaprojektowany system koszy, które pomagają pracownikom prawidłowo rozdzielać odpady. Szafki w których znajdują się kosze mają kolorowe gałki, po to aby system stał się intuicyjny. W naszym ogrodzie ustawiliśmy kompostownik do którego trafiają wszystkie odpady BIO. Gromadzone są one w specjalnych biodegradowalnych workach. Tak wyprodukowany kompost pozwala nam zasilać iglaki, które rosną w otoczeniu naszego biura. Oprócz systemu koszy i produkcji kompostu nasza kuchnia może pochwalić się również szufladami recyklingowymi w których przechowujemy papierowe torby wielokrotnego użycia. Słoiki również otrzymują w naszej kuchni drugie życie. W specjalnie wydzielonej strefie wystawiamy słoiki i pojemniki, które nasi pracownicy zabierają do domu do ponownego wykorzystania. Zamontowana w naszym biurze zmywarka użytkowana jest w sposób rozsądny i pozwalający na dużą oszczędność wody – nigdy nie jest w połowie pusta i zawsze ustawiona jest na tryb EKO.
  • W biurze Ergo Store używamy dystrybutorów do wody pitnej oraz filtrów. Korzystamy w pełni z faktu, że woda w kranach w Krakowie nadaje się do picia bez dodatkowego uzdatniania. Nasze badania pokazują, że używanie szklanych butelek i wielorazowych pojemników do dystrybutora zastępuje tygodniowo około 300 plastikowych butelek o pojemności 1,5 l.
  • Korzystając z jednej wspólnej i nowoczesnej maszyny drukującej mamy również wpływ na ilość wykonywanych druków i zużycie papieru. Każdy wydruk wykonywany w naszym biurze jest z założenia dwustronny i czarno- biały, a naszym mottem jest „think before you print”.
  • Biuro jest wyposażone w zaprojektowane specjalnie na nasze potrzeby energooszczędne oświetlenie. Udowodniliśmy, że dobre doświetlenie miejsc pracy i ekologia idą ze sobą w parze. Oświetlenie LED i inteligentne systemy świetlne tworzą w naszym biurze niepowtarzalny klimat, a wszystko to w trosce o środowisko.
  • Określenie „Zielone biuro” w naszym przypadku ma podwójne znaczenie. Nasz lokal jest tak zaprojektowany i eksploatowany, żeby był przyjazny środowisku, a dodatkowo naprawdę jest w nim zielono za sprawą dziesiątek roślin w doniczkach. Wiele z nich pochodzi z rozmnażania przez szczepienie i przesadzanie. Kilka z nich trafiło do nas w bardzo złym stanie, a dzięki sprzyjającym warunkom i trosce naszej asystentki biura czują się u nas świetnie i są w dobrej kondycji. Zieleń w naszym biurze ma kilka funkcji. Po pierwsze jest świetną dekoracją, która doskonale uzupełnia wyposażenie wykonane głównie z naturalnych tworzyw takich jak stal czy drewno. Rośliny stanowią też naturalne kurtyny, które wydzielają strefy w naszym open space oraz w przeszklonych gabinetach. Nasze kwiaty doskonale też spełniają funkcję naturalnych filtrów powietrza. Gatunki zostały tak dobrane, żeby pomóc wentylacji walczyć z zanieczyszczonym powietrzem dostającym się z zewnątrz.

2)  Zielona energia w magazynie.

W naszym magazynie zamontowaliśmy instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu energię potrzebną do oświetlenia i ogrzania budynku niemal w całości pozyskujemy z własnych źródeł. To zapewnia nam niezależność energetyczną oraz zdrowy ekosystem.

Ograniczamy również emisyjność pojazdów w magazynie – zakupiliśmy dodatkowe elektryczne wózki widłowe.

Zredukowaliśmy też użycie folii LDPE  (popularnego stretch’a) do opakowywania produktów – mebli i wyposażenia, składowanych w magazynie – docelowo chcemy zwiększyć redukcję do 70%.

W ramach dodatkowych proekologicznych działań, ograniczyliśmy również podróże służbowe na rzecz wideokonferencji.

Podsumowując, jako firma mocno związana z koncepcją ESG staramy się utrzymywać wysoką świadomość ekologiczną naszych pracowników i partnerów, dbać o środowisko w najbliższym otoczeniu, stosować zasady zrównoważonej produkcji, promować odnawialne źródła energii.

Z całą pewnością wszelkie działania związane z ochroną środowiska to większa wydajność firmy, zwiększenie zysków, oszczędność kosztów, możliwość nawiązywania nowych relacji z Klientami oraz zwiększone zainteresowanie miejscem pracy dla potencjalnych kandydatów.