Europejski Dzień Parków Narodowych

24 maja 2016

 

24 maja 1909 roku w Szwecji powstał „Sarek” –  pierwszy Park Narodowy, dlatego to właśnie dziś przypada Europejski Dzień Parków Narodowych. W różnych zakątkach Polski organizowane były dziś imprezy mające na celu promowanie idei ochrony przyrody, szczególnie wśród młodzieży.

Ciekawe fakty …

Park Sarek był pierwszym Parkiem Narodowym w Europie ale nie na świecie. Rozległe tereny dzisiejszego Parku Narodowego Yellowstone w Stanach Zjednoczonych zostały odkryte podczas Ekspedycji Lewisa i Clarka. Podróżnicy i odkrywcy tej ekspedycji zachwyceni niezwykłymi walorami przyrodniczymi tych obszarów postanowili objąć je ochroną na 99 lat „dla zdroweko biznes polskaia i radości całego narodu”. Początkowo teren był chroniony przez wojsko, nieco później  natomiast prezydent Grant podpisał specjalny dekret ustanowiony przez Kongres Stanów Zjednoczonych, na mocy którego oficjalnie utworzono Park Narodowy.

W naszym kraju natomiast istnieją 23 parki narodowe. Najstarszy z nich to Pieniński Park Narodowy, utworzony w roku 1932. Zaledwie 2 miesiące później powstał Białowieski Park Narodowy, jeden z największych na świecie ośrodków wolnej populacji żubrów, odwiedzany co roku przez ponad 140 000 turystów. W Puszczy obecnie żyje około 950 żubrów, które bardzo łatwo spotkać na swojej drodze godzinami wczesnowieczornymi, na przykład podczas wycieczki rowerowej.

europejski dzien parkow narodowych

Białowieski Park Narodowy

 

źródło: http://www.ekokalendarz.pl/dzien-parkow-narodowych/